NEWS

Health Tourism in Turkey 2020

27.07.2021

Türkiye'nin sağlık turizmine yaptığı yatırımlarla 1 milyon 200 bin turist kendini Türk hekimlerine emanet etti.

Arap ülkeleri, sağlık alanında, başta kanser hastalığı olmak üzere, tedavi amacıyla Türkiye'yi seçiyor. Avrupalılar ise fiyatları daha uygun olan Türkiye'de, tedavi olmayı tercih ediyor.

100 BİN KİŞİ SAÇ EKTİRMEK İÇİN GELDİ
2018 yılında, çoğunluğu Hintli, Arap ve Türki Cumhuriyetlerinden olmak üzere 100 bin kişi saç ektirme merkezlerinde tedavi oldu. Kamu-Özel İşbirliği anlaşmasına göre; şehir hastanelerinde, MR, tomografi, ultrason gibi hizmet alımlarında yüzde 70 taahhüt eşiklerinin üzerine çıkılmasıyla, SUT fiyatlarından yüzde 40 indirim, yüzde 80'inin üzerinde ise ilaveten yüzde 15 indirim anlaşması, Türkiye'yi dünyanın en ucuz ve en kaliteli sağlık hizmeti veren ülkesi yaptı.

Termal ve Sağlık Turizmi
Bir tarafı denizlerle kaplı ve nitelikli şifa sularıyla ülkemiz Türkiye önemli bir potansiyele sahiptir. Denizleri, nehirleri ve göllerinin dışında şifalı sularıyla önemli bir turizm merkezi olan Türkiye ekonomisine, termal turizmin katkısı büyük. Ülkemiz yaklaşık 1.500 doğal kaplıca su kaynağıyla, dünyada ilk 7 ülke arasında yer almaktadır.

SAĞLIK TURİZMİNDE İLK 3'TE TÜRKİYE VAR
Sağlık turizminde son yıllarda atılan adımlar etkili oldu. Sağlık turizmi; gerek hastanelerin yenilenmesi gerekse hastanelerde dijital döneme geçilmesinden ötürü, her geçen sene artan bir sektör haline geldi. Türk Hava Yolları’nın, dünyada 250 ayrı lokasyona uçuş sağlaması da yurt dışından ülkemize sağlık turizmi için gelen insanların sayısını arttırdı. Azerbaycan, Türki Cumhuriyetler ve Arap ülkelerinde bulunan acentalar, saç ekimi ve estetik için Türkiye'de bulunan hastaneler ile anlaşıp paket halinde turlar düzenliyor.